Kedves Pályaválasztó Diákok és Szülők!
Megkezdődött az idei tanévben végzős általános iskolások pályaválasztása, leendő középiskolájának kiválasztása.
Ezen levelünkben szeretnénk tájékoztatást adni a 2007/2008-es tanévben induló képzéseinkről, továbbá a felvételi eljárásról és annak rendszeréről, megkönnyítve az eligazodást a felvételi folyamatban.
Képzéseink:
Iskolánk a 8. osztályt végzett tanulók részére az alábbi képzéseket indítja. A képzések érettségivel zárulnak.
SZAKKÖZÉPISKOLA
01 4 évf. + szakképző évfolyam(ok); kerettantervekre épülő helyi tanterv; kereskedelem- marketing, üzleti adminisztráció
szakmacsoport; idegen nyelv: angol; nem kell részt venni központi írásbeli vizsgán
02 4 évf. + szakképző évfolyam(ok); kerettantervekre épülő helyi tanterv; közgazdasági szakmacsoport; idegen nyelv: angol; nem kell részt venni központi írásbeli vizsgán
03 a 9. évfolyamon egy idegen nyelvre: angol nyelvre előkészítő évfolyam + 4 év. a szakképzési évfolyam(ok) kerettantervekre épülő helyi tanterv; kereskedelem- marketing, üzleti adminisztráció szakmacsoport; idegen nyelv: angol, nem kell részt venni központi írásbeli vizsgán
04 a 9. évfolyamon egy idegen nyelvre : német nyelvre előkészítő évfolyam+ 4 évf. + a szakképzési évfolyam(ok); kerettantervre épülő helyi tanterv; kereskedelem – marketing, üzleti adminisztráció szakmacsoport; idegen nyelv:
német; nem kell részt venni központi írásbeli vizsgán
05 4 évf. + szakképző évfolyam(ok), német nemzeti,etnikai kisebbség iskolai oktatásának irányelve, továbbá a kisebbség oktatás anyanyelv és irodalom, illetve népismeret kerettantervei alapján készített helyi tanterv; kereskedelem –
marketing, üzleti adminisztráció szakmacsoport; idegen nyelv: német; nem kell részt venni központi írásbeli vizsgán
SZAKISKOLA
06 2 évf. + a szakképző évfolyam(ok) ; a szakiskolák számára készült kerettantervekre épülő helyi tanterv; kereskedelem-marketing, üzleti adminisztráció szakmacsoport; idegen nyelv: angol, német; nem kell részt venni központi írásbeli vizsgán
A nyelvi előkészítő képzés 5 éves. Az első tanévben a tanulók heti 14 órában idegen nyelvet (angol vagy német), heti 4 órában informatikát, a maradék óraszámban képességfejlesztő tantárgyakat tanulnak. Tizedik-tizenharmadik évfolyamon emelt szintű oktatás keretében a tanulókat felkészítjük idegen nyelvből a kötelező emelt szintű érettségi letételére. Lehetőség van előrehozott érettségi után második idegen nyelv felvételére is.
A kereskedelem-marketing és a közgazdasági osztályok azt jelentik, hogy bár most már csak közismereti tantárgyakat tanulnak a diákok szakközépiskolákban, de ezekben, az osztályokban szakmai alapozó és szakmai orientációs tantárgyakat is tanulnak, ami kellő alapismeretet fog biztosítani számukra a továbbtanuláshoz. (Példa a tantárgyakra: kereskedelem-marketing osztály: információkezelés, gazdasági és jogi ismeretek, marketing; közgazdasági osztály: információkezelés, gazdasági és jogi ismeretek, üzleti gazdaságtan, közgazdaságtan)
A német kisebbségi nyelvoktató osztályunk szintén a kereskedelem-marketing szakmacsoportos tantárgyakat tanulja, de ezen, felül emelt óraszámban tanulják a német nyelv és irodalmat, továbbá tanulnak német kisebbségi népismeretet is. Ebbe az osztályunkba a német nemzetiségi általános iskolákból érkező, vagy a német nyelvet tanuló és szerető, a német hagyományok iránt érdeklődő diákok jelentkezését várjuk.
A szakiskolai képzés a 9. évfolyamtól kezdhető. A szakiskolai osztályunk szintén a kereskedelem- marketing szakmacsoportos tantárgyakat tanulja. 9-10. évfolyamon közismereti tárgyakat tanulnak a tanulók, ezt követően 11-12. évfolyamon szakmai tárgyakat. A szerezhető szakképesítés: bolti eladó ( élelmiszer- vegyiáru kereskedő, ruházati eladó, zöldség- gyümölcs eladó).
Iskolánkban tanulható idegen nyelv: angol és német.
A 12. év (13. év) végén a diákok csak közismereti tantárgyakból (matematika, magyar nyelv és irodalom, történelem, idegen nyelv) és egy szakmai tantárgyból érettségiznek, tehát az érettségi bizonyítvánnyal nem kapnak szakmát.
A szakmaválasztás az érettségi megszerzése után történik, akkor a szakképző évfolyamo(ko)n döntheti el a diák, hogy milyen szakmát szeretne tanulni.
A pályaválasztási könyvekben szereplő vagy 4+1, vagy 4+1,5, vagy 4+2 éves képzések tehát azt jelentik, hogy 4 év középiskola és + 1 vagy 1,5, vagy 2 év szakképzés.
Hangsúlyozzuk, hogy a 8. osztályos tanulók középiskolába jelentkeznek, a szakképzést nem most kell kiválasztani, hanem a 12. osztály, illetve a 13. osztály elvégzése után. A jelentkezési lapon is ennek figyelembevételével kell megjelölni a „tagozat megnevezését”.
A jelentkezés módja:
A jelentkezés az általános iskola által kiadott jelentkezési lap kitöltésével, és a megjelölt iskolákba történő kipostázásával történik 2007. február 16-ig. A tanulók továbbá tanulói adatlapot is kitöltenek két példányban a választott iskolák és a megjelölt tagozatok rangsoráról, amelyből az egyik példányt az általános iskola megküldi az Felvételi Központnak szintén 2007. február 16-ig, a másik példányt megőrzi 2007. március 19-ig (úgy, hogy a rendeletben meghatározott javítási lehetőségeken kívül ne lehessen hozzáférni).
A választható tagozatkódokról és a tagozatok megnevezéséről az Oktatási Minisztérium egy kiadványt tesz közzé az általános iskolák számára, ebből kell kiválasztani a tanuló számára megfelelőt. Egy iskolában több tagozat is megjelölhető. Kérjük, hogy csak és kizárólag a bekeretezett részben szereplő TAGOZATKÓDOKAT jelöljék meg.
Itt hívjuk fel a kedves szülők és diákok figyelmét arra, hogy a kiadványban szereplő tagozatkódokat és a tagozatok megnevezését nagy pontossággal kezeljék, ellenkező esetben (elírás, rossz tagozatkód esetén) a Felvételi Központ tévesen azonosíthatja a tanuló jelentkezését.
Továbbá kérjük, hogy az iskolánkba leadott jelentkezési lap és a Felvételi Központhoz leadott adatlap adatai minden esetben maximálisan azonosak legyenek, különben ismételten az előbbi probléma fordulhat elő.
Ugyanez vonatkozik a DIÁKIGAZOLVÁNY SZÁM-ra, az OKTATÁSI AZONOSÍTÓ SZÁM-ra (11 jegyű). A tanulók Felvételi Központ által történő azonosítása a diákigazolvány szám, illetve az oktatási azonosítószám alapján történik, tehát nagyon fontos, hogy a hozzájuk és az iskolánkba lejelentett diákigazolvány szám és oktatási azonosítószám megegyezzen.
A felvételi:
Az iskolánkba beérkezett jelentkezési lapok alapján a tanulókat egy kötetlen felvételi beszélgetésre hívjuk be. Írásbeli vagy szóbeli felvételi iskolánkban nincs. A felvételi beszélgetés időpontjáról legalább két héttel a megjelölt időpont előtt írásban tájékoztatjuk a szülőket és a diákokat.
A felvételi beszélgetés időpontja: 2007. március 7-8. 13 óra (a két időpont közül az egyikre hívjuk be)
A felvételi beszélgetés helye: az iskola épülete
A minimum átlageredmény, amellyel iskolánkba jelentkezni lehet: 3,5
A felvétel:
A felvétel eldöntésénél figyelembe vesszük az 5., 6., 7. osztály év végi és a 8. osztály félévi eredményeit az alábbi tantárgyakból: magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv, fizika, földrajz és kémia, továbbá a felvételi beszélgetést lebonyolító szaktanárok véleményét.
A felvételi beszélgetésen a szülő is részt vehet.
A felvételi eredmények eldöntése után rangsoroljuk a felvehető tanulókat tanulmányi eredmény alapján. Erről felvételi jegyzéket készítünk, amelyet a felvételi beszélgetést követő harmadik munkanapon kifüggesztünk az iskolában. Ezt a rangsort (ideiglenes felvételi jegyzéket) elküldjük a Felvételi Központnak 2007. április 11-ig, ahol a tanulók által leadott iskolai rangsort és az iskolák által elküldött tanulói rangsort összevetve irányítja a tanulókat a középiskolákba.
Ez azt a célt szolgálja, hogy a tanuló középiskolába történő irányításánál figyelembe vehető legyen az, hogy a tanuló melyik iskolába szeretne a legjobban járni, és hogy ott felvehető-e. Tehát a rendszer megvizsgálja, hogy a tanuló melyik iskolát jelölte meg elsősorban. Az iskolák által megküldött rangsor alapján kiértékeli, hogy oda felvehető-e. Ha igen oda irányítja. Ha nem, megnézi a másodsorban megjelölt iskolát, hogy oda felvehető-e. Ha igen, oda irányítja. Ha nem, ugyanezen elv alapján megvizsgálja a további helyeken megjelölt iskolák rangsorát.
A Felvételi Központ a kiértékelt tanulói és iskolai rangsorok alapján megküldi az eredményeket (egyeztetett felvételi jegyzék)
a középiskoláknak, kilistázva a felvehető tanulók adatait és létszámát 2007. április 20-ig.
A felvételi döntés megküldése a szülőknek és az általános iskoláknak:
A középiskolák a Felvételi Központ által kiküldött adatok ismeretében értesítik a szülőket és a tanulókat, valamint az általános iskolákat a felvételről ill. az elutasításról 2007. április 25-ig.
A jogorvoslati eljárás:
A jelentkezés elutasítása esetén az iskola igazgatójának fel kell hívnia a jelentkező és a szülő figyelmét, hogy a döntés ellen jogorvoslattal élhet. A jogorvoslati eljárást megindító kérelmet annak az iskolának a fenntartójához kell benyújtani, amelyiknek a döntésével a tanuló, a szülő nem ért egyet. (Iskolánk fenntartója: Budapest Főváros Önkormányzata Oktatási Ügyosztály, 1052 Budapest, Városház u. 9-11.) Az eljárást megindító kérelmeket az általános felvételi eljárásban oly módon kell elbírálni, hogy a jogorvoslati eljárás 2007. május 31-ig befejeződjék.
Teendők a felvételről szóló értesítés kézhezvétele után:
Orvosi vizsgálat: a felvételt nyert tanulóknak pályaalkalmassági orvosi vizsgálaton kell részt venniük. Az orvosi vizsgálat pontos időpontját, helyét, és az egyéb teendőket a felvételi értesítésben közöljük.
Beiratkozás: a felvételt nyert és a pályaalkalmassági orvosi vizsgálaton részt vett tanulók beiratkozása 2007. június 20-án 9 órakor lesz. Az ezzel kapcsolatos teendőkről is a felvételi értesítésben tájékoztatjuk a tanulókat és szüleiket.
Bármely információval szívesen állunk a kedves tanulók, szüleik és az általános iskolák rendelkezésére a 06-1-374-1071-es telefonszámon.
Budapest, 2006. október 17.
Galántainé Záhonyi Márta sk. Reök Attiláné sk.
beiskolázásért felelős igazgatóhelyettes igazgató
|